Menu Scroll up
Dotacje z Unii Europejskiej

Klimat

Wentylacja dla trzody

W chlewniach uwalniane są znaczące ilości amoniaku i cząstek stałych. Zapewnienie adekwatnej wentylacji jest w związku z tym bardzo ważne dla utrzymania zdrowia trzody chlewnej. Nasze wentylatory stosowane są chlewniach gdzie przebywają różne grupy technologiczne: od prosiaków, przez tuczniki, po prośne maciory w oddziałach rozrodczych.

Optymalna wentylacja chlewów dla zapewnienia zdrowia

Aby zapewnić optymalny wzrost poza dobrym pożywieniem i wodą świnie potrzebują zdrowego klimatu w chlewni. Świnie są szczególnie wrażliwe na stres termiczny, co oznacza, iż ich spożycie paszy zmniejsza cię przy wysokich temperaturach. W wyniku tego spada produkcja mleka u macior, co skutkuje zmniejszeniem wzrostu prosiaków. Obniżony wzrost może również być powodowany niższym przyjmowaniem pokarmu u tuczników.

Innymi słowy: optymalny klimat w chlewni skutkuje mniejszymi zmartwieniami i kosztami. Wiele czynników zapewniających komfort świń można optymalnie regulować za pomocą odpowiedniej wentylacji i wiatraków. Obejmuje to chłodzenie, usuwanie szkodliwych substancji i gazów (amoniaku), oraz dostarczanie świeżego powietrza.

Wentylacja chlewni ma wiele form, w tym wentylacja drzwiowa, wentylacja sufitowa, wentylacja zaworowa, wentylacja łączona, wentylacja kanałowa. Ponadto, często stosowane są centralne systemy wyciągowe, które zbierają powietrze z całego obszaru chlewu do centralnego przewodu powietrza w celu odprowadzenia go z pomieszczenia.

Wentylacja minimalna i maksymalna

Dla każdej chlewni istotne jest uwzględnienie wymaganej wentylacji minimalnej i maksymalnej. Wentylacja minimalna jest konieczna dla zapewnienia dostępu do wystarczającej ilości tlenu wewnątrz chlewu oraz usuwania substancji szkodliwych. Ten typ wentylacji zwykle stosowany jest, gdy temperatury zewnętrzne są niskie, przy wprowadzaniu małych prosiąt lub w nocy.

Wentylacja maksymalna zwykle jest konieczna tylko w bardzo gorące dni, dla dużych zwierząt lub przy maksymalnym obłożeniu. Wentylacja maksymalna zapewnia usuwanie ciepła i szkodliwych substancji oraz doprowadzenie odpowiedniej ilości tlenu do chlewni. W ciepłym środowisku stosowana może być też wentylacja poprzeczna lub tunelowa.

Nasze wentylatory Multifan od dekad dowodzą swojej trwałości i niezawodności w chlewniach. Dzięki możliwości regulacji mogą być one stosowane zarówno do wentylacji minimalnej, jak i maksymalnej. Wentylatory są też odporne na agresywne warunki środowiska i gwarantują usuwanie szkodliwych substancji, zapewniając świeże powietrze i ochładzając świnie.