Menu Scroll up
Dotacje z Unii Europejskiej
Oświetlenie świetlówki fluorescencyjne ściemnialne
Opis produktu

Nasza firma posiada w swojej ofercie nowoczesny system oświetleniowy wykorzystujący oprawy NEON 1X36W−IP65 przeznaczone dla lamp jarzeniowych (fluorescencyjnych) umożliwiające regulację natężenia światła zwykłych świetlówek liniowych o mocy 36W (świetlówka o długości 1200 mm (T8) z trzonkiem G13).

Inwestycja w nowoczesny system oświetleniowy oparty na oprawach świetlówkowych z regulacją natężenia światła jest wyższa, niż w przypadku inwestycji w tradycyjny żarówkowy, jednakże koszt ten szybko się zwraca poprzez oszczędności energii elektrycznej w trakcie chowu. Aby wytworzyć takie samo natężenie światła z zastosowaniem opraw świetlówkowych jak w przypadku oświetlenia żarowego potrzeba ok. 6 raz mniej mocy elektrycznej. Wynika to z faktu, iż w żarówkach na światło przetwarzane jest tylko ok. 15 % pobieranej energii elektrycznej (reszta energii zamieniana jest głównie na ciepło), a w przypadku świetlówki – ok. 85 % pobieranej energii jest przetwarzane na światło. Dodatkowo, zmniejszanie natężenia światła powoduje również zmniejszenie poboru mocy przez oprawę.

Przykład

Do oświetlenia kurnika o wymiarach 120x18 m (powierzchnia 2160 m2) potrzeba ok. 230 żarówek o mocy 60 W (żarówki o większej mocy już nie są produkowane). Łączna moc oświetlenia żarowego: ok. 13,8 kW. W przypadku zastosowania opraw świetlówkowych z regulacją natężenia światła NEON 1X36W−IP65 – wystarczą 63 oprawy o łącznym poborze mocy jedynie ok. 2,3 kW!

System oświetlenia JOTAFAN prowadzi także do poprawienia wyników produkcyjnych umożliwiając regulowanie natężenia światła, dzięki czemu hodowca zapewnia ptakom odpowiedni do ich wieku poziom oświetlenia. Gdy intensywność światła jest odpowiednia, przyrosty dzienne i wskaźnik zużycia paszy na kilogram przyrostu są lepsze. Również śmiertelność jest mniejsza, gdyż ptaki są spokojniejsze przy odpowiednim poziomie oświetlenia.

Ze względu na sposób zasilania świetlówki oraz hermetyczną obudowę oprawy pojawia się oszczędność w zakresie wymiany świetlówek. Trwałość i żywotność lamp elektronicznych jest znacznie większa niż tradycyjnych, co zmniejsza koszty utrzymania systemu i oszczędza czas.

Lampy wyposażone są w wejście sterujące sygnałem 0..10 V mogą być dołączone do dowolnego sterownika z wyjściem 0..10 V, dzięki czemu nie trzeba stosować dodatkowego ściemniacza (w przypadku, gdy wyjście 0..10 V sterownika jest niewydajne, można zastosować produkowany przez naszą firmę konwerter – JOTAFAN Moduł 010-010 służący do wzmocnienia sygnału 0..10 V ze sterownika w celu niezawodnego sterowania pracą opraw). W naszej ofercie znajduje się regulator JOTAFAN DUO−TIMER−010, który oprócz możliwości ręcznej regulacji natężenia światła lamp fluorescencyjnych umożliwia automatyczną realizację zaprogramowanych przez Użytkownika cykli świetlnych i realizuje funkcję „wschodów i zachodów słońca”, czyli powolne rozjaśnianie i ściemnianie światła podczas zmiany cyklu (ze świecenia na przerwę i odwrotnie), zapewniające ptakom lepsze, bardziej naturalne samopoczucie (lepszy dobrostan zwierząt).

Materiał (poliwęglan) oraz specjalna konstrukcja klosza oprawy zapewnia jego długą żywotność w warunkach panujących w kurniku oraz równomierne rozłożenie natężenia światła nad powierzchnią ściółki. Oprawy są wodoszczelne (IP 65), nie występuje więc problem związany z zawilgoceniem podczas mycia i dezynfekcji kurnika.

Jeśli oprawy świetlówkowe są mocowane na wysokości ok. 3,5 m nad ściółką, przyjmuje się, iż w zależności od rodzaju chowu 1 oprawa wystarczy na oświetlenie powierzchni:

  • ok. 40 m2 dla chowu brojlera w tuczu (od 2 do 60 luksów),
  • ok. 30 m2 dla chowu stad produkcyjnych (od 4 do 100 luksów).

Przy doborze liczby opraw należy zwrócić uwagę na elementy konstrukcji i wyposażenia kurnika (filary wsporcze, gniazda dla kur, itp.).

Najczęściej stosowanym sposobem rozmieszczenia opraw jest ich montaż w rzędach długą osią oprawy wzdłuż kurnika. Przewód jest wówczas prowadzony przelotowo przez oprawy. Zaleca się, aby (ze względu na niezawodną pracę opraw), przewody zasilające każdego z rzędów doprowadzić do rozdzielni i tu połączyć równolegle. W przypadku opisanego w przykładzie kurnika zostaną zainstalowane 63 oprawy, rozłożone równomiernie w trzech rzędach po 21 opraw, rzędy w odległości 3 m, 9 m i 15 m od bocznej ściany obiektu.

Aby dodatkowo zwiększyć możliwości regulacji natężenia światła można zawiesić rzędy opraw, podobnie do instalacji karmienia i pojenia, na ruchomej konstrukcji i w zależności od potrzeb podnosić oprawy i opuszczać.

Dane techniczne
Napięcie zasilaniaKlasa  ochrony przeciwporażeniowejMocTyp świetlówkiZakres regulacji natężenia światłaSygnał sterującyTemperatura otoczenia oprawy podczas pracyRodzaj materiału (korpusu, klosza i klipsów)Stopień szczelności obudowyMasa oprawyWymiary oprawy (dł. x szer. x wys.)
230 V, 50 HzI36 W1200 (T8), z trzonkiem G13 (kolor dowolny)1 - 100 %0..10 V10 ÷ 45 °CpoliwęglanIP651,75 kg1273 x 69 x 102 mm