News

NOWY PRODUKT_PRIME FEEDER

Przedstawiamy Państwu nasz nowy produkt Prime Feeder. Prime Feeder jest pierwszym w pełni zautomatyzowanym automatem dla prosiąt w kojcu porodowym. Jest to automat przeznaczony do odchowu młodych lub słabych prosiąt już od 3 kg. Jest przystosowany do zadawania zarówno preparatów mlekozastępczych jak i stałego pokarmu. Prime Feeder to rodzaj sztucznej mamki dla prosiąt. Z naszych badań przeprowadzonych na fermie trzody chlewnej wynika, że za pomocą tego urządzenia można odchować bez lochy nawet 8-dniowe prosięta. Poprzez zadawanie małych porcji w regularnych odstępach czasowych naturalny odruch ssania/ chęci jedzenia jest w pełni zachowany. Automat Prime Feeder działa w trybie godzinnym. Został tak skonstruowany aby jak najbardziej przypomniał naturalne cykle karmienia maciory. Początkowo mleko należy podawać w małych ilościach w częstych odstępach. Małe prosiaki powinny dostawać posiłki do 10 razy dziennie. W każdej godzinie działania PRIME FEDER można wskazać indywidualnie liczbę minut kiedy podawane jest ciepłe mleko (później pasza). Prime Feeder wyposażony jest w grzałkę, która nieustannie utrzymuje stałą temperaturę podawanego pokarmu. Automat Prime Feeder eliminuje zaburzenia przewodu pokarmowego i zapewnia zdrowy rozwój jelit dzięki płynnemu przejściu z ciepłego preparatu mleko zastępczego na ciepły pokarm papkowy a później stałą paszę po ostawieniu prosiąt.

JAK DZIAŁA AUTOMAT PRIME FEEDER?

Automat Prime Feeder przeznaczony jest do pracy wewnątrz kojca porodowego. Automat działa w trybie godzinnym, gdzie w każdej godzinie ustawiamy ilość minut, kiedy podawany jest pokarm. Na początku każdego okresu karmienia urządzenie podaje „zachętę” czyli rozsypuje automatycznie małą dawkę mleka do koryta aby zachęcić prosiaki do rozpoczęcia posiłku. Mleko rozsypane w korycie wabi swoim zapachem prosiaki, które musza podejść do automatu aby uruchomić proces zadawania ciepłego preparatu mlekozastępczego. Kiedy prosięta podejdą do automatu i aktywują pierścień poprzez poruszenie, automatycznie zostaje zadane mleko (pasza) i później ciepła woda. Czujnik w korycie zapewnia, że koryto nie zostanie przepełnione i że nie zostanie zadana kolejna porcja jeżeli prosiaki nie zjedzą zawartości koryta. Dzięki temu pasza jest zawsze świeża i higieniczna. Dodatkowo eliminujemy wszelkie straty bardzo drogiej paszy.

ZALETY:

- częste i małe porcje

- płynna forma pokarmu

- pokarm w temperaturze mleka maciory

- zawsze świeża pasza (nie ma pozostałości paszy w korycie – eliminacja rozwoju bakterii)

- eliminacja strat paszy (czujnik w korycie)

- eliminuje pracę personelu

GŁÓWNE ZAŁÓŻENIA AUTOMATU PRIME FEEDER

1.Głównym założeniem jest dokarmienie prosiaków w miocie, które maja mniejsze szanse najedzenia się mlekiem maciory (maciora często ma za mało mleka żeby wykarmić wszystkie prosiaki).

2.Drugim założeniem jest dokarmienie i szybszy przyrost najsilniejszych sztuk w miocie. Najsilniejsze prosiaki chcą jeść jak najwięcej i przyrastają jeszcze szybciej .

3.Trzecim założeniem jest przystosowanie przewodu pokarmowego prosiaków do stałej paszy jeszcze w kojcu porodowym (podawanie paszy w połączeniu z ciepłą wodą) zanim zostaną odsadzone do spożycia normalnej paszy. Eliminacja problemów związanych z przystosowaniem przewodu pokarmowego do suchej paszy, jak biegunka w pierwszych dniach po odsadzeniu. Prosiak jest już przystosowany do spożycia normalnej paszy dzięki PRIME FEDDER.

KORZYŚCI ZASTOSOWANIA AUTOMATU PRIME FEEDER

1. WIĘKSZA ILOŚĆ ODSADZONYCH PROSIĄT (WIĘKSZA PRZEŻYWALNOŚĆ)

„ Produkcja mleka u loch jest zróżnicowana, zwłaszcza w pierwszych dniach laktacji. Niedostateczna produkcja mleka może być powodem od 6% do 17% upadków prosiąt przed odsadzeniem.”

Źródło: Przyczyny przedodsadzeniowej śmiertelności prosiąt E. Mainau, D. Temple, X. Manteca

"Wskaźnik upadków prosiąt uzyskiwany w stadach krajowych jest zróżnicowany, waha się od 3-5 proc. do 14-17 proc. W bardzo licznych miotach wynosi nawet 25-30%."

Źródło : Jak ograniczyć upadki prosiąt.Farmer.pl

Przy użyciu automatu Prime Feeder w kojcu porodowym odnotowano 1% upadków prosiąt po trzecim dniu życia. Automat Prime Feeder pozwala odchować od 1 do 2,3 sztuk prosiaków więcej.

2. WIĘKSZA MASA ODSAZDENIOWA PROSIĄT

„Wczesne rozpoczęcie dokarmiania prosiąt paszą bardzo dobrej jakości stanowi podstawę do uzyskania szybkiego tempa wzrostu prosiąt; w intensywnej produkcji jest ono konieczne”

Źródło : Jak ograniczyć upadki prosiąt.Farmer.pl

3. BRAK ZRÓŻNICOWANIA WAGOWEGO PRZY ODCHOWANIU PROSIĄT

4. PRZYSTOSOWANIE PRZEWODU POKARMOWEGO PO ODSTAWIENIU

5. SKRÓCENIE CZASU NA ODCHOWALNI OD 3-5 DNI DO OSIĄGNIĘCIA OPTYMALNEJ WAGI ODSADZENIOWEJ

https://www.polnet.pl/pl/trzoda/prosieta/zywienie/automaty-paszowe-tubo/automat-prime