Menu Scroll up
Dotacje z Unii Europejskiej

Ferma hodowlana w Kołaczkowicach

Ferma hodowlana w Kołaczkowicach

W kwietniu 2017 odbyło się uroczyste otwarcie fermy hodowanej na 750 loch w Kołaczkowicach w powiecie rawickim. W całości wyposażenie fermy dostarczyła firma POLNET.

Docelowa obsada fermy wynosi 750 loch, a w ciągu roku będzie ona mogła wyprodukować nawet 4,5 tys. loszek. Obiekt w całości wykonany jest jako bezściołowy: w sektorze krycia i pomieszczeniach dla loch prośnych zastosowano ruszt betonowy, w porodówkach tzw. „pełny ruszt”, a w odchowalni ruszt plastikowy. Na porodówce oprócz ogrzewania miejsc dla prosiąt systemem wodno-podłogowym, zamontowano dodatkowo system nagrzewnic. Obiekt wyposażono również w zaawansowany technicznie system kontroli mikroklimatu. Oprócz wentylacji mechanicznej, i systemu ogrzewania na fermie zamontowano także system schładzania powietrza (metodą zamgławiania), który ma na celu ograniczenie stresu cieplnego w miesiącach zimowych. Uwagę zwraca również instalacja centralnego mycia obiektu, co znacznie ułatwia prace związane z utrzymaniem czystości pomieszczeń.

W nowym obiekcie żywienie zwierząt będzie się odbywało przy zastosowaniu pasz pełnoporcjowych, które będą zadawane przy udziale paszociągów. Dużą wagę przyłożono także do kwestii bioasekuracji. Są one szczególnie istotne w przypadku ferm hodowlanych. Stąd między innymi solidne ogrodzenie obiektu, i system kontroli wejść na fermę.